Dni Kultury Dawnej

 Dni Kultury Dawnej na Uniwersytecie Wrocławskim 

 

            20-21 kwietnia 2018 r. odbyła się już II edycja Dni Kultury Dawnej. Wydarzenie było wspólną inicjatywą kół naukowych działających przy Uniwersytecie  Wrocławskim - Zespołu Tańca Dawnego UWr, SKN Nowożytników im. W. Czaplińskiego
oraz SKN Ochrony Dziedzictwa Kultury.

         Uczestnicy Dni Kultury Dawnej mogli nie tylko wziąć udział w serii wykładów odnoszących się m.in. do historii makijażu, kwestii strojów uwiecznionych w barokowym malarstwie i rozrywek na dworach królewskich doby nowożytnej, ale także obejrzeć, specjalnie przygotowane na tę okazję występy zespołów tańca dawnego. Zespół Tańca Dawnego UWr zaprezentował dwa premierowe spektakle własnego pomysłu („Śpiąca Królewna” oraz „Mikromegas”). Wydarzenie uświetniły również występy zaproszonych gości- zespołu Ver Vetustatis oraz Pawanilia z Warszawy. Spektakle taneczne nie tylko ukazały widzom jak dawniej tańczono, ale również co ówcześnie ubierano.

         Świetności wydarzeniu nadało także miejsce. Znajdujące się w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego Oratorium Marianum doskonale odzwierciedlało charakter Dni Kultury Dawnej.

         Nie zabrakło również ważnych gości. Na widowni zasiadł m.in. prof. dr hab. Adam Jezierski. Obecny Rektor UWr również zaangażował się w Dni Kultury Dawnej i umilił gościom jedną z przerw grając na zabytkowych organach znajdujących się w Oratorium Marianum. Podobnie jak podczas poprzedniej edycji, również w tym roku dopisała frekwencja.

         Dni Kultury Dawnej to nie tylko doskonała okazja na wzbogacenie swojej wiedzy, ale także szansa na obcowanie z kulturą, która była elementem życia codziennego w minionych wiekach. Tym bardziej motywującym pozostaje, że nasz portal mógł się znaleźć w gronie sprawującym patronat nad Dniami Kultury Dawnej.

 

        _IGP6609.jpg  _IGP6781.jpg_IGP6949.jpg

_IGP6935.jpg  _IGP6749.jpg

_IGP6832.jpg_IGP6851.jpg

fot.zbiory ze Studenckiego Koła Naukowego Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego Uniwersytetu Wrocławskiego

 

logo2.png